A

Keblas

Užduok klausimą

Padiskutuokime apie kvapus...

Svarbu pažymėti, kad šioje skiltyje pateikta informacija yra paremta mano asmeninėmis žiniomis ir sukaupta 15 metų patirtimi dirbant šioje srityje. Todėl pateikta informacija neturi būti laikoma oficialia, kurios nors valstybinės įstaigos pozicija.

Prieš priimant svarbius sprendimus arba atliekant veiksmus, kurie gali turėti reikšmingų pasekmių, rekomenduoju kiekvienam savarankiškai konsultuotis su oficialiomis valstybės institucijomis.

SUSISIEKIME

Užduok klausimą

Vardas

El. Paštas

Klausimas

Pateikti klausimą
hands, contact

D.U.K.

Namie jaučiamas nemalonus kvapas. Kur ir kokiais atvejais galiu kreiptis?

arrow down

Jeigu dėl įvairių įmonių veiklos prie Jūsų namų ar Jūsų namuose smirda, t. y. jaučiate nemalonų kvapą savo gyvenamojoje aplinkoje, galite kreiptis į atitinkamas institucijas, kurios ir įvertins, ar nurodytos įmonės pažeidžia kvapus reguliuojančius teisės aktų reikalavimus. Tyrimo metu atitinkamos institucijos vertins, ar Jūsų jaučiamas kvapas neviršija Lietuvos higienos normoje HN 121:2010 „Kvapo koncentracijos ribinė vertė gyvenamosios aplinkos ore“ nustatytos didžiausios leidžiamos kvapo koncentracijos ribinės vertės gyvenamosios aplinkos ore, t. y. 8 europinių kvapo vienetų. Tačiau, tam kad galėtume kreiptis yra keletas svarbių sąlygų:

Kvapas turi būti jaučiamas gyvenamosios aplinkos ore, t. y. gyvenamosios paskirties pastatų patalpų ore bei jų žemės sklypų ne didesniu kaip 40 m atstumu nuo gyvenamosios paskirties pastatų aplinkos ore. Jei nuo gyvenamojo namo sklypo riba yra arčiau nei 40 m, tuomet Lietuvos higienos normoje HN 121:2010 numatyta ribinė vertė taikoma iki sklypo ribos, visais kitais atvejais ne didesniu kaip 40 m atstumu. Taip pat prie gyvenamasios aplinkos yra priskiarimie šie visuomeniniai pastatai (viešbučių paskirties, mokslo paskirties (kuriuose vykdomos ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo, neformaliojo vaikų švietimo, pirminio profesinio mokymo programos ir aukštojo mokslo studijos), gydymo paskirties (stacionarinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, sanatorijos, reabilitacijos centrai, specialiųjų įstaigų sveikatos apsaugos pastatai, medicininės priežiūros įstaigų slaugos namai), poilsio paskirties (poilsio namai, jaunimo nakvynės namai, kaimo turizmo pastatai) pastatai.

Kvapo priežastis turi būti ūkinė komercinė veikla, t. y. įmonės turinčios teisę užsiimti ūkinėmis komercinėmis veiklomis, kurioje naudojami stacionarūs taršos kvapais šaltiniai, kylantiems kvapams vertinti. Skundai dėl gamtinės kilmės kvapų (miškų, pievų ir pan.), avarijų ir ekstremalių situacijų sukeliančių taršą kvapais ir jų likvidavimo atvejais (gaisro ir pan.) ar paties besiskundžiančio asmens ūkinės komercinės veiklos keliamo ir jį veikiančio kvapo atvejais nebus nagrinėjami.

Kur kreiptis?

Kvapų kontrolė atliekama tik gavus asmens (asmenų) skundą (prašymą). Skundus nagrinėja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos . Kontaktai: Kalvarijų g. 153, Vilnius. tel. (8 5) 212 40 98, el. p. info@nvsc.lt.

Kokia yra lakių organinių junginių kvapo slenksčio vertė?

arrow down

Nurodyti bendrą lakių organinių junginių (toliau - LOJ) kvapo slenksčio vertės reikšmę nėra galimybės, kadangi nediferencijuotus pagal sudėtį LOJ gali sudaryti viena ar daugiau cheminių medžiagų, kiekvienu atveju šios medžiagos gali būti skirtingos arba skirtis šių cheminių medžiagų proporcijos. Todėl kiekvienu konkrečiu atveju ir LOJ kvapo slenksčio vertė gali skirtis.

Tokiu atveju, jeigu metodinėse rekomendacijose ir / ar kituose dokumentuose nenurodytos LOJ kvapo slenksčio vertės, siūlome atskirai kiekvienos cheminės medžiagos kvapo slenksčio vertės ieškoti prieinamojoje mokslinėje literatūroje (vertinant ją kritiškai). Taip pat, pasitaiko atveju, kai mokslinėje literatūroje taršos šaltiniams išskiriantiems LOJ pateikiamos ne kvapo slenksčio vertės atskiroms cheminėms medžiagoms, bet kvapų emisijos atsižvelgiant į veiklos apimtys, naudojamas technologijas ir pan.

Kvapas sklinda iš žemiau aukštu esančios kavinės, per bendrą namo ventiliaciją. Ar yra galimybė atlikti matavimus bute ir nustatyti ar kvapas kenksmingas?

arrow down

Kvapo koncentracijos laboratoriniai tyrimai kai kvapas sklinda pastatų vidaus patalpose (iš patalpos į patalpą) neatliekami. Būtina pažymėti, kad kvapo koncentracijos tyrimai iš gyvenamosiose patalpose paimtų mėginių neatliekami, kadangi olfaktometrinio tyrimo metu mažiausia kvapo koncentracijos aptikimo riba, priklausomai nuo tais metais atliktų vidaus kokybės tyrimų rezultatų, svyruoja maždaug tarp 14 ir 30 europinių kvapo vienetų (ribinė vertė – 8 europiniai kvapo vienetai), o paties tyrimo metu nėra nustatomas ištirto kvapo pobūdis ir / ar „priežastinis ryšys“ su konkrečiais taršos kvapais šaltiniu(-iais).

Kadangi kvapą ore sukelia lakios cheminės medžiagos turinčios savybę sudirginti uoslės receptorius, siūlome kreiptis į laboratoriją dėl galimybės atliktį lakiųjų orgnaninių junginių cheminius tyrimus Jūsų bute. Be to, verta pasikonsultuoti su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM specialistais dėl galimybės atlikti ūkinės komercinės veiklos, jei ji vykdoma netoliese, valstybinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę dėl cheminių medžiagų (teršalų) koncentracijos gyvenamosios aplinkos ore įvertinimo pagal Lietuvos higienos normos HN 35:2007 „Didžiausia leidžiama cheminių medžiagų (teršalų) koncentracija gyvenamosios aplinkos ore“ reikalavimus.

Taip pat atkreipiame dėmesį, kad yra galimybė kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie SAM ir dėl kvapų kontrolės pradinių etapų gyvenamosios paskirties pastatuose atlikimo. Nors Jūsų atveju kvapų kontrolės metu ir nebūtų galimybės atlikti III-čio kontrolės etapo, t. y. kvapo koncentracijos vertinimo (kadangi kvapas sklinda iš patalpos į patalpą), tačiau I-as kontrolės etapas (kvapų kontrolės komisijos sudarymas ir galimo kvapo vietoje patikrinimas) ir II-as kontrolės etapas (ūkinės veiklos vykdymo sąlygų vertinimas) esant būtinybei galėtų būti atlikti.

Kokiomis oro sąlygomis gali būti imami oro mėginiai kvapų tyrimams?

arrow down

Oro mėginių kvapo koncentracijai nustatyti paėmimas ir kvapo koncentracijos laboratoriniai tyrimai atliekami Lietuvos standarto LST EN 13725 „Stacionariųjų šaltinių išmetamieji teršalai. Stacionariųjų šaltinių skleidžiamo kvapo koncentracijos nustatymas dinamine olfaktometrija ir kvapo sklidimo spartos nustatymas“ (toliau – LST EN 13725) numatytu metodu.

LST EN 13725 nėra nurodyta kokios oro mėginių paėmimo sąlygos yra tinkamos. Pagal bendrą praktiką, oro mėginiai kvapo koncentracijos laboratorinaims tyrimams imami atsižvelgiant į mėginių ėmimo tikslą.

Kiekviena situacija individuali ir turėtų būti vertinama atskirai.

Tarkim taršos kvapais šaltinis atsiranda tik šaltuoju metų laiku (pavyzdžiui, biokuro aikštelė), tuomet ir oro mėginys turėtų būti imamas šaltuoju metų laiku ir pan.

Taip pat oro mėginių ėmimas priklauso ir nuo taršos šaltinių tipo (plotinis ar taškinis taršos kvapais šaltinis), lokacijos (taršos kvapais šaltinis yra atvirame ore, ar patalpose, patalpos šildomos ar ne) ir kt.

copy right
2023. All Rights Reserved
Made by Algirdas Keblas
Get in Touch
facebooklinkedin
instagram